رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد خبر داد

طرح توانمند سازی و صیانت پس از بهبودی معتادین متجاهر برای اولین بار در مشهد

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: طرح توانمند سازی و صیانت پس از بهبودی، حلقه مفقوده فرآیند ساماندهی متکدیان و معتادان بهبود یافته است . مقرر شده به زودی شاهد اجرای طرح توانمندسازی آسیب دیدگان اجتماعی بصورت پایلوت در مشهد باشیم.

 

به گزارش آرسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛ سید مجتبی منتظری با بیان این مطلب، اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی کاهش اثربخشی در بحث ساماندهی متکدیان و معتادین متجاهر این است که به بحث توانمند سازی، این افراد توجه چندانی نشده است.
وی ادامه داد : مقرر است که در بخشی از مجتمع اردوگاه سرای سبز زندگی در کنار اجرای مصوبه شورای عالی اداری، بحث توانمندسازی که وظیفه ذاتی شهرداری و بهزیستی است نیز گنجانده شود و ما در آنجا از کمپ های ماده ۱۶، به انتخاب کمیته ای متشکل از بهزیستی ، ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و دادگستری تعداد ۲۰۰ نفر از کسانی که رهایی یافته از چنگال اعتیاد هستند را انتخاب و به این مرکز حرفه آموزی منتقل تا با همکاری اداره فنی و حرفه ای در دو حوزه مهارتهای تخصصی و عمومی تحت آموزش قرار بدهیم. در حوزه تخصصی در ۹ رشته کارواش، جوشکاری در و پنجره، بنایی، باغبانی، طراحی دوخت، آرایش و پیرایش مردانه، آرایش و پیرایش بانوان، کار با کامپیوتر و کلاس نهضت سواد آموزی آموزشها ارائه می شود و در حوزه آموزش های عمومی مهارت های زندگی از قبیل مهارت نه گفتن، مهارت کنترل خشم، مهارت حل تعارض، اصول اولیه کسب و کار، ارتباط گیری موثر و … آموزش داده خواهد شد.
احتمالاً طول دوره سه ماهه خواهد بود اما هنوز جمع بندی نهایی در خصوص طول دوره انجام نپذیرفته است.
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد عنوان کرد: ما در راستای توانمند سازی این افراد یک روز از این سه ماه را مخصوص آموزش مهارت های تخصصی در نظر گرفته ایم که فنی و حرفه ای وظیفه آن را بر عهده گرفته است تا در نهایت به کارآموزان مدرک اعطا کند. همچنین یک روز به آموزش مهارت های زندگی اختصاص پیدا کرده است.
منتظری تاکید کرد: پس از آنکه این افراد توانمند شدند ما خروجی کار خود را به واحد مطالعه موردی سازمان بهزیستی ارائه خواهیم کرد تا با کمک اداره کار بتوانیم آن ها را به دامن جامعه باز گردانیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در طول اجرای این دوره ارگان های دیگری نیز پای کار آمدند تا بتوانند حمایت کافی از این افراد و خانواده های آنان را داشته باشند .
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اضافه کرد: در طرح صیانت پس از بهبودی، توانمندسازی افراد اولویت اصلی ما است و این طرح به عنوان یک طرح نوآورانه اولین بار است که در مشهد به صورت پایلوت شاهد اجرای آن خواهیم بود

نظرات کاربران

دیدگاه ها بسته شده اند.